Karpių žvejyba – Masalai karpių žvejybai

Masalo dydis

Lietuvoje labiausiai paplitę 18–20 mm boiliai. Žvejai, kurie gaudo karpius laukiniuose vandens telkiniuose arba tose vietose, kur yra daug smulkesnių žuvų, ar masalą reikia plukdyti su valtimi dideliais atstumais (250 m+), renkasi didesnių diametrų masalus, tuo tarpu, žvejojantys komerciniuose telkiniuose, renkasi mažesnius – 18 mm masalus.

Tiesą sakant, nėra labai didelio skirtumo tarp 18 ir 20 mm masalo. Tai kodėl komerciniuose telkiniuose vengiame naudoti didesnius – 20 ar 24 mm boilius?

Žvejai įsitikinę, kad mažesni masalai leis pagauti daugiau atsargių komercinių telkinių karpių. Neabejotina, kad masalo dydis yra svarbus, o šiek tiek padirbinėjus šioje srityje galima sulaukti puikių rezultatų.

Kaip ir daugelis kitų meškeriotojų Lietuvoje, aš džiaugiuosi galėdamas naudoti standartinio dydžio 18 mm boilius, kurie yra pagrindinė mano pašaro karpiams sudedamoji dalis.

Didesnių boilių imuosi tada, kai į vietą,  kuroje žvejoju, priplaukia kitų, karpių žvejams „pavojingų“ žuvų rūšių, tokių kaip kuojos, karšiai ir lynai. Padidinus masalo dydį iki 24 mm, galima iki minimumo sumažinti šių mažesnių žuvų kibimų.

https://fishfood.lt/produktas/baltyminiai-kukuliai-boiliai-fish-pineapple-24mm-1kg/

24mm masalas karpių žvejybai

Jaukas karpių žvejybai – Spod mišinys

Ruošdamas savo spod mišinį, šiltesniuoju karpių žvejybos periodu, gegužės – rugpjūčio mėnesiais į jį dedu 20 mm pelečių ir 24 mm boilių. Stambi frakcija sudaro apie 25% mišinio. Tai darau tam, kad tarp šerimo tarpų, bent dalis pašaro liktų karpiams. Juk gaudant karpius šiltuoju metų laiku, aktyvios ir kitų rūšių žuvys, kurios tikrai aplanko mūsų šerimvietę, kai karpiai aktyviai nesimaitina – pvz.: dienos metu.

Tačiau, vienas dalykas, kurio nepadarys dideli masalai – nepadės sugauti mažiau mažų karpių, naudodamas 24 mm boilius sugavau daug gražių karpių, tačiau tikrai tikiu, kad tokio dydžio masalą gali lengvai įveikti 3-5 kg. karpiai.

Dauguma iš mūsų naudoja tokio pačio dydžio ir formos masalus, todėl neabejotina, kad komercinių telkinių žuvys su jais tikrai gerai susipažinusios. Išskirtinių formų masalų naudojimas gali stipriai pagerinti mūsų žvejybos rezultatus – pavyzdžiui, apvalių masalų formos pakeitimas į dumbell gali tikrai padidinti kibimų skaičių, ypač dėlto, kad mūsų vandenyse retas žvejys juos naudoja.

Boiliai karpių žvejybai,boilių mišinys

Net paprastas pakeitimas didesniu ar mažesniu masalu, nei įprastai naudoja kiti, gali lemti, kad pagausite dar keletą žuvų. Savo žvejybos krepšyje pravartu turėti kuo įvairesnių dydžių ir formų masalų.

Be to, verta paminėti, kad šeriant įvairesnio dydžio boilias šerimvietė vizualiai atrodo daug patrauklesnė!

Labai patogų boilių mišinį į kurį įeina  Dumbell, 15 mm ir 20 mm boiliai galima rasti čia:

https://fishfood.lt/produktas/boiliai-baltyminiai-kukuliai-mixed-glory-fish/

Kabliukų parinkimas svarbus aspektas!

Derėtų nepamiršti, kad sezono metu naudojant skirtingų dydžių ir formų masalus keičiasi ir kabliukų dydis, taip pat, kabliukai keičiami ir priklausomai nuo telkinio ar sezono. Pavasarį mano kabliukai paprastai būna mažesni, pvz.: 8 Nr. Wide Gape kabliukas puikiai dera su  10-12mm pop-ups, o 6 Nr. Curve Shank tikrai tiks su 15 ir 18 mm skęstančiais masalais.

Kai artėjame link vasaros laiko, natūralu, kad masalai didėja iki 20–24 mm. Tokiems masalams verta rinktis 6–4 Nr. kabliukus, 4 Nr. kabliukai puikiai gelbėja tuose telkiniuose, kur yra žolių ir užkibusią žuvį reikia suvaldyti tvirčiau, arba kai naudojame 24 mm ir didesnius masalus.  

Atėjus vėlyvam rudeniui ir šaltajam metų laikui mėgstu sumažinti boilių dydį iki 10-15 mm, jei renkuosi gaudyti skęstančiais masalais dažniausiai naudoju 15×12 mm dumbell formos boilius su pop ups viršunėle.  Vėlai rudenį mažinu masalus, nes šaltuoju periodu žuvų aktyvumo laikas, kuomet jos maitinasi, trumpesnis, žuvys vangesnės ir teikia pirmenybę mažesnės frakcijos pašarui.

Nepriklausomai nuo sezono kabliuko dydis labai svarbus! Pavyzdžiui, žvejojant su PVA maišeliais, didelis kabliukas tarp nedidelių granulių mišinio labai išsiskiria ir yra neproduktyvus.

Komercinių telkinių skirtumai

Galiu paminėti pavyzdį iš žvejybos Punioje, kuomet atvykęs iš Lynelio ežero užsimečiau meškeres su surištais 4 Nr. kabliukais, kurie Lynelio ežere puikiai tiko. Žvejybos sekė viena po kitos, todėl pavadėlių su mažesniais kabliukais iš anksto pasiruošęs neturėjau, tikėjausi juos susirišti žvejybos eigoje. Užmetęs meškeres ėmiau statyti palapinę ir įsikūrinėti. Po kurio laiko, supypsėjo signalizatorius, tačiau žuvis valo netempė, panašu, kad stovėjo vietoje. Lengvai pakirtus, pajaučiau, kad kažkoks kontaktas visgi buvo. Pasidarė įdomu, todėl užmečiau meškerę su ta pačia sistemėle dar kartą. Situacija pasikartojo! Tada supratau, kad dėl drumsto vandens žuvis kabliuko nemato, tačiau pajunta jo svorį ir neplaukia, stovi vietoje, kol kabliuko neišsipurto –  kokia gudri taktika! Verta paminėti, kad didesni kabliukai gaminami iš storesnio metalo, todėl yra mažiau aštrūs ir sunkesni.Uždėjus 6 Nr. kabliukus situacija pasikeitė ir sugavau nemažai gražių karpių.

Karpis-žvejyba Punioje

Geriau eksperimentuoti nei nedatyti nieko

Situacijoje kai žuvys tokios atsargios, verta naudoti lengvą, mažą ir subalansuotą masaliuką, kuris tiesiog įskrenda į žuvies burną beveik netyčia!

Nebijokite eksperimentuoti su masalo dydžiais, formomis ir pastebėsite, kaip didėja per sezoną sugaunamų karpių skaičius!

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.
You need to agree with the terms to proceed

Meniu