Karpinių sistemėlių montažas

Karpių žvejybos būdai per pastaruosius dešimt metų labai pasikeitė. Karpių sistemėlės tapo tobulesnės, atsirado daug naujovių, susijusių su masalo pateikimu, taip pat įvairiems masalo pateikimo būdams sukurta daugybė specializuotų kabliukų. Šiandien yra sukurta tiek daug karpinių sistemėlių iš kurių galima rinktis, kad pradedantiesiems karpių žvejams išsirinkti ir susirišti sistemėlę gali pasirodyti sudėtingas reikalas.

Ar tikrai visos karpių žvejybai skirtos sistemėlės yra reikalingos?

Žvejybos vietai tinkamai pritaikytos sistemėlės naudojimas neabejotinai padeda padidinti kibimų skaičių. Taip pat galima teigti, kad tinkamai parinktos sistemėlės medžiagos ir geras montažas suteikia didesnes galimybes sugauti didesnį, išmintingesnį karpį. Pavyzdžiui, žvejojant virš tamsios spalvos ežero dugno, nebus geras pasirinkimas naudoti šviesių atspalvių silikoninį vamzdelį arba šviesios spalvos „leadcore“. Tuščiaviduris silikoninis vamzdelis gali sulaikyti orą, todėl jis nebus tinkamai prigludęs prie dugno, o dėl šviesių atspalvių jis bus aiškiai matomas dugne.

Bet kuri karpių žvejybai skirta sistemėlė veiktų geriau, jei žūklės vietoje būtų kuo mažiau pastebima. Tikriausiai niekas neužginčys, kad yra daug didesnė tikimybė, kad karpis čiups masalą, jei nepastebės šalia esančios sistemėlės.

Sekanti situacija – kai gerai parinktai sistemėlei rišame netinkamo dydžio ar formos kabliuką. Nedideli pakeitimai renkantis kabliuko formą ir dydį gali labai pakeisti žuvų matymą ir pajautimą.

Turėtumėte suprasti, kad vien tik tai, kad tam tikra sistemėlė padėjo sugauti kelis karpius viename ežere, dar nereiškia, kad ji veiks kitame panašiame ežere. Naudojama sistemėlė turėtų būti pritaikyta žvejybos vietai, taip pat prie žuvų maitinimosi būdo. Tai reiškia, kad žūklės metu ypač naujuose telkiniuose, reikia nebijoti eksperimentuoti, tik taip galime įgyti žinių apie karpių maitinimosi įpročius.

Svarbiausi dalykai, kuriuos reikia prisiminti renkantis kokią sistemėlę naudoti:

1. sistemėlės komponentus derinkime prie ežero dugno spalvos;

2. įsitikinkime, kad sistemėlė yra patikimai prigludusi prie dugno.

Renkantis kokias sistemėles naudoti, galimi du variantai – naudoti jau paruoštas, gamintojo surištas sistemėles arba jas rištis pačiam.

Renkantis naudoti jau paruoštas sistemėles yra paprasčiau – reikia tiesiog pasirinkti „leadcore“ spalvą, pavadėlio tipą (dengtą su apsauginiu šarveliu arba minkštą) ir kabliuko dydį.

Pradedantiems karpių žvejams rinktis jau surištas sistemėles pirmiesiems sezonams puikus pasirinkimas. Vėliau, jau įgavus daugiau patirties, kaip ir didžiajai daugumai karpių žvejų, galima pradėti karpines sistemėles rištis patiems. Žvejai įgavę patirties, susikuria savo žvejybos stilių ir standartizuotos sistemėlės nebepatenkina kylančių jų poreikių, be to rištis pačiam karpių žvejybai skirtas sistemėles pigiau.

Norint pradėti patiems rištis karpių žvejybai skirtas sitemėles reikalingi įrankiai:

  1. ĮRANKIŲ DĖŽUTĖ

Visų pirmiausia, dėl bendros tvarkos mums reikalinga patogi įrankių dėžutė, kurioje patogiai galima laikyti visas sistemėlėms rišti reikalingas smulkmenas ir įrankius, taip pat verta įsigyti pavadėlinę, skirtą pavadėliams laikyti. Labiausiai tiktų tokia, kurioje yra ir disko formos pavadėlių laikikliai, specialiai skirti chod arba zig rig pavadėliams laikyti.

 

  1. ŽIRKLĖS

Norint be vargo kirpti valą, pintą valą ir kitas medžiagas, ypač tokias kaip fluorokarbonatas, reikia specialiai tam skirtų nedidelių aštrių žirklių.

  1. KABLIUKAI

Norint kuo geriau prisitaikyti prie žūklės sąlygų, verta turėti įvairių dydžių ir modelių kabliukų. 2, 4 ir 6 yra tinkamiausi daugeliu atvejų.

„Zig“ pavadėliams montuoti reikia dar mažesnio kabliuko – 8 arba 10 dydžio.

Yra daugybė kabliukų modelių, tarp kurių yra „Wide Gape“, „Curve Shank“, „Long Shank“ ir „Chod“.

  1. PAVADĖLIAI

Yra sukurta labai daug įvairių medžiagų skirtų pavadėliams rišti. Dažniausiai naudojamas dengtas šarveliu, standus ir pusiau standus pintas valas, minkštas, skęstantis pintas valas ir kitos kitos medžiagos,  tokios kaip florokarbonas ir specialus monofilamentinis valas skirtas chod pavadėliams rišti.

  1. MASALO ĮRANKIAI

Be adatų rinkinio, skirto masalui ant plauko verti, pravartu turėti ir ploną grąžtelį, skirtą kietesniems masalams, tokiems kaip peletės ar tigrinis riešutas pragręžti. Taip pat ploną adatą galima naudoti rišti „leadcore“.

  1. SUKTUKAI IR KITOS SUDĖTINĖS SISTEMĖLIŲ DALYS

Norint sėkmingai montuoti karpines sitemėles, pravartu turėti didesnę įvairovę sudedamųjų sistemėlių dalių, suktukų, žiedelių, klipsų švinui ir tt.

Pradžioje labai patogu naudoti rinkinius sistemėlėms rišti.

  1. MASALO FIKSATORIAI

Užvėrus masalą,  būtinai reikalingas masalo fiksatorius. Dažnai žvejai kombinuoja savo masalus iš keleto komponentų, pavyzdžiui, skęstančių ir plaukiančių baltyminių kukulių puselių, po to, žvejybos eigoje, sumano greitai pakeisti masalą ir nori uždėti keletą tigrinių riešutų ant plauko – tuomet susiduria su problema, kad plauko ilgis nebetinka naujam masalui, o surišto pavadėlio po ranka nėra, tuomet gelbėja skirtingų ilgių masalo fiksatoriai, kurie prireikus „prailgina arba sutrumpina plauką“.

  1. PAGRINDINIAI SISTEMĖLIŲ TIPAI, JŲ JAUTRUMAS KIBIMAMS

Sistemėlės jautrumas kibimui priklauso nuo daug faktorių, be abejo,jokių burtų čia nėra – tai tik mechanika.

Žvejai renkasi sistemėles atsižvelgdami į žvejybos vietos sąlygas, todėl dažnai tenka rinktis mažiau kibimams jautrias, bet turinčias kitų savybių sistemėles, pavyzdžiui – „helicopter“ – kai reikia toli mesti. Pabandysime išvardinti keletą pasiteisinusių ir išbandytų sistemėlių, nuo kurių galima pradėti savo trofėjinės žuvies medžioklę.

„INLINE“

 

1 – „Leadcore“      

2 – Inline švinas

3 – Nuo pavadėlio susipainiojimo saugantis „Anti tangle sleeve“

4 – Pavadėlis

Inline sistemėlės montažas paprastas, ši sitemėlė naudojama gaudymui ant kieto dugno, pavadėlis naudojamas trumpas 10 – 15 cm, kai kuriais atvejais dar trumpesnis.

Inline sistemėlės didžiausias privalumas – jautrumas kibimui. Tai jautriausia karpio kibimui sistemėlė, taip yra todėl, kad naudojami trumpi pavadėliai, nėra daug judančių detalių.

Sistemėlė aptaki, nėra atsikišusių detalių, todėl legva ištraukti iš žolingo dugno. Ši sistemėlė nepamainoma tuomet, kai gaudoma su PVA maišeliais arba Zig rig sistema.

Trūkumai – nelabai tinkama tolimiems metimams.

Jei gaudoma naudojant PVA maišelius, tuomet labiau tinka naudoti pavadėlį be apsauginio šarvo – masalo pateikimas atrodo natūraliau. Jei naudojama PVA kojinė, tuomet galima rinktis dengtą pavadėlį.

 

„KLASIKINĖ“

1 – „Leadcore“      

2 – Švino klipsas

3 – Nuo pavadėlio susipainiojimo saugantis „Anti tangle sleeve“

4 – Pavadėlis

Klasikinė sistemėlė tai bene plačiausiai naudojama sistemėlė. Sistemėlės montažas paprastas, dižiausias šios sitemėlės privalumas, kad galima lengvai keisti svarelių svorius, formas. Reguliuojant su gumele švino klipso prispaudimą (Nr. 2) galima sureguliuoti sistemėlę taip, kad po kibimo atsikabintų švinas, dažniausiai tai reikalinga tuomet, kai gaudoma kliuviniuose.

Šią sistemėlę, parinkus tinkamą svarelio svorį, galima naudoti praktiškai visur, tai labai universali, paprasta ir pakankamai jautri sistemėlė.

„HELICOPTER“

 

 

1 – „Leadcore“      

2 – Suktukas su silikoniniais „stopais“

3 – Nuo pavadėlio susipainiojimo saugantis „Anti tangle sleeve“

4 – Galinis elementas, amortizatorius

Helicopter sistemėlė nepamainoma tuomet, kai reikalingi tolimi metimai, mažas gylis, minkštas dugnas.

Puikios aerodinaminės savybės leidžia pasiekti tolimas distancijas. Pagal dugno struktūrą su „silikoniniais stopais“ (Nr. 2) galima reguliuoti pavadėlio fiksavimo atstumą nuo švino. Esant minkštam dugnui, pavadėlio fiksavimo atstumas nuo švino daromas didesnis, esant kietam dugnui – mažesnis. Pavadėliai dažniausiai naudojami pakankamai trumpi 10-15 cm, kietesni – dengti apsauginiu šarveliu arba fluorokarboniniai.

Ši sistemėlė puikiai pasiteisina tokiuose telkiniuose kaip Pykaičiai, Kintai. Didžiausias sistemėlės trūkumas sąlyginai mažas jautrumas kibimams, taip yra dėl to, kad pavadėlis fiksuojamas toliau nuo svarelio ir turi daug laisvumo – todėl žvejojant šia sistemėle būtina pastoviai tikrinti kabliukų ašrumą, kuris turi būti nepriekaištingas.

Apie pavadėlius ir kabliukų rišimo būdus tęsinys bus netrukus!

You must be logged in to post a comment.
Menu