Straipsnis apie karpių žvejyba komerciniuose telkiniuose

Ar dažnai susimastome kokio tipo komerciniai telkiniai vyrauja Lietuvoje? Atrodytų, viskas kaip ir paprasta, susidedam daiktus, nusiperkame žvejo licenciją ir važiuojame prie vandens, tačiau norint turėti rezultatyvių žvejybų, reikia atkreipti dėmesį  į kelis svarbius aspektus.

Lietuvoje turime daug komercinių telkinių, kuriuose, už nustatytą kainą, galima žvejoti karpius. Šiuose telkiniuose vyrauja “pagavai – paleisk” žvejybos taisyklė ir džiugu, kad tokių telkinių tik daugėja. Skirstant šiuos telkinius į grupes, galima būtų išskirti du pagrindinius komercinių telkinių tipus – natūralūs vandens telkiniai (ežerai) ir dirbtiniai (užtvankos, karjerai).

Su ežerais kaip ir viskas pakankamai aišku, kiekvienas iš jų savitas su savo dugno reljefu, skirtingu dugno gruntu, gyliais ir aplinka, šiai telkinių grupei galima priskirti ir karjerus. Tvenkinius galima suskirstyti į kelias grupes – senieji tvenkiniai, likę nuo ”kolūkių” laikų bei žuvininkystės ūkių tvenkiniai. Senųjų užtvankų ekologinė sistema nusistovėjusi, žuvys turi daug natūralaus maisto, tokio tipo užtvankose lengvai randama buvusi upelio vaga, o pakraščiai dažniausiai gausiai apaugę švendrais.

Video apie mūsų žvejybą Dovydiškių užtvankoje galima pamatyti pasapaudus žemiau esančią nuorodą:

https://www.youtube.com/watch?v=Eu3PQ7T-128&t=846s

Dovydiškių tvenkinio laimikis

Dovydiškių tvenkinio karpis

Žuvininkystės ūkių tvenkiniuose vyrauja nedideli gyliai 1,5-2 m, dugnas dažniausiai lėkštas, žymių gylio perkritimų nėra. Karjeruose ir ežeruose jau įdomiau, dugno reljefas nenuspėjamas, būna povandeninių kalniukų ir daubų prie kurių ir laikosi žuvys. Žvejyba visų tipų telkiniuose labai įdomi ir skirtinga, todėl kiekvieną telkinio tipą aptarsime atskirai, taigi, dabar apie tai kaip pasirinkti telkinį kuriame žvejosime.

Renkantis vandens telkinį, pirmiausiai reiktų savęs paklausti – koks mūsų pagrindinis tikslas? Norime pagauti trofėjinę žuvį ar daug, bet mažesnio kalibro žuvų? O galbūt rezultatas nėra labai svarbus ir norime tiesiog pabūti prie vandens ir gerai praleisti laiką?

Jei norime trofėjinių laimikių, tuomet turime pasikaustyti kantrybe ir rinktis telkinius, kuriuose tikrai yra stambių laimikių, pavyzdžiui, Tauragėje ar Punioje (Didelės žuvys Lt tvenkinys). Sugauti didžiuosius karpius nėra lengva, ypač dėl to, kad dėl žvejų gausos šiuose telkiniuose yra nuolat žvejojama – ne tik savaitgaliais, o apskritai visomis savaitės dienomis nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Karpiai yra daug kartų sugauti ir pasidarę baigštūs ir išrankūs. Dažnu atveju, baidosi dažnai sutinkamų formų masalų. Pavyzdžiui, jei dauguma žvejų naudoja apvalius masalus, verta bandyti dumbell formos masalą. Tokiu atveju, tikimybė, kad karpis bandys paskanauti jam rečiau sutinkamos formos jauku, išauga kartais.

Didelės žuvys LT tvenkinio didčkis

Didelėsžuvys.lt karpis Punios laimikis

Norint „nusirauti” ir traukti karpius vieną po kito, verta aplankyti tokius telkinius kaip Kintai Lake, kur karpių koncentracija yra didelė ir jie aktyviai maitinasi nuo pat ankstyvo pavasario. Na, o norint tiesiog gerai praleisti laiką ir tiesiog pažvejoti, galima rinktis bet kurį Lietuvos komercinį telkinį. Dauguma komercinių telkinių Lietuvoje yra tikrai gerai prižiūrimi, tvarkomi ir žuvinami.

Karpių aktyvumas priklausomai nuo metų laiko

Žvejojant karpius anksčiau ar vėliau atsiranda jausmas, kad karpių elgesį labiausiai veikia jų aplinka – t. y. vandens temperatūra. Natūralu, kad karpiai anksčiausiai maitintis pradeda tuose telkiniuose, kurie greičiausiai įšyla pavasarį ir kuriuose yra didelė deguonies koncentracija – tai negilūs pratekantys vandens telkiniai kaip pvz.: Kintai Lake ar Didelės Žuvys LT.

Tokiuose telkiniuose žuvys aktyvios nuo ankstyvo pavasario, tačiau greitas vandens sušilimas gali turėti ir neigiamų pasekmių – jei žvejybos metu prasideda oro atšalimas, tuomet vandens temperatūra nukrenta taip greit, kaip ir pakilo, o karpiai vėl maitinasi vangiai arba nesimaitina visai. Žvejybose iki gegužės mėnesio karpiai labai jautriai reaguoja į oro permainas. Gegužės mėnesį oras jau pakankamai šiltas, o žuvys aktyvios.

Birželio mėnesį Lietuvoje įprastai prasideda karpių nerštas, po neršto žuvų aktyvumas truputėlį nuslopsta, tačiau visą vasaros laikotarpį, jei nealina tropiniai karščiai, karpiai maitinasi, tiesa, kibimai būna dažnesni tamsiuoju paros metu. Rugsėjis vienas iš mūsų mėgstamiausių mėnesių karpių žvejybai, dienomis dar būna šilta, o karpių aktyvumas didelis. Spalio mėnesį sekliuose telkiniuose karpių aktyvumas po truputėlį mažėja, šį mėnesį verta rinktis gilesnius telkinius, kuriuose vanduo vėsta lėčiau ir žuvų aktyvumas išlieka iki pat lapkričio.

Žūklės vietos pasirinkimas priklauso nuo metų laiko

Vienas iš labai svarbių veiksnių įtakojančių žvejybos rezultatus yra tinkamos žvejybos vietos pasirinkimas. Tinkama vieta – tai vietos, kur karpiai būna natūraliai. Renkantis žvejybos vietą, reikia atkreipti dėmesį į dugno struktūrą ir pasirinkti tikamą metų laikui žvejybos vietos gylį. Pavasario mėnesiais, galima teigti, kad – 1,5 – 2,5 m. žvejybos vietos gylis yra puikus pasirinkimas. Sekliose vietose greičiau įšyla vanduo, todėl karpiai ten gali anksčiau ir aktyviau maitintis. Giliuose telkiniuose, pavasario mėnesiais karpius galima žvejoti iš priekrančių, masalą užmetant ant pirmos ryškesnės parandės.

Taktikos pasirinkimas vasarai

Vasaros metu, po neršto, žuvys pasiskirsto po visą telkinį ir leidžiasi maitintis į gilesnes vietas, todėl 4 – 6 metrų gelmėje, ypač ten kur yra dumblo, galime pastebėti kylančias burbulų juostas  ir tai yra kuo puikiausias karpių maitinimosi įrodymas.  

Taip pat puikus pasirinkimas būtų pabandyti žvejoti tvenkiniuose, kur yra ryškesnė vaga. Siauruose tvenkiniuose su švendrų linija prie kranto, meškeres galima užmesti į priešingą krantą per keletą metrų nuo švendrų linijos. Rytais, vakarais ir naktimis karpiai čia apsilanko ir šiose vietose ieško maisto, todėl, verta žinoti, kad ten kur auga švendrai, dažniausiai dugnas būna kietas. Jeigu priešingoje telkinio pusėje nėra žvejų – karpiai elgsis daug drąsiau, tai irgi didelis privalumas.

Vasaros laimikis Lynelio ežere

Lynelislake.lt ežero laimikis

Telkiniuose, kur yra ryškus reljefas, pavyzdžiui, karjeruose,  verta ieškoti povandeninių kalniukų, tokiose vietose mėgsta laikytis karpiai ir kitos stambesnės žuvys. Žolinguose ežeruose puikus pasirinkimas būtų gaudyti iš karto už žolių juostos arba prieš jas, priklausomai nuo to, kaip žolės telkinyje auga. Žoles rasti padės darbas markeriu arba echolotas. Dumblėtuose telkiniuose, jei randame kietesnio dugno lopinėlį – kibimas garantuotas. Rudeniop vertėtų rinktis vietas netoli karpių žiemojimo vietų, dažnu atveju, tokiose vietose vyrauja didesni gyliai.

Viskas ko gali prireikti sėkmingai karpių žūklei – https://fishfood.lt/parduotuve/
Apibendrinimui

Vertiname ir gerbiame savo klientus bei jų lūkesčius, todėl nuolat bendraujame ir bendradarbiaujame, siekdami suprasti ir atsižvelgti į kliento poreikius. Naujos idėjos, nuomonės ir požiūriai skatina mus kurti ir tobulėti, siekiant geriausio kokybės ir kainos santykio, išlaikant aukščiausius pašarų standartus.

Patys būdami karpininkų bendruomenės nariai, jaučiamės atsakingi už sveiką žuvies mitybą ir aplinkai draugišką žūklę. Visada esame iki galo sąžiningi. Esame pasiruošę suteikti reikiamų žinių, būti naudingi ir patikimi, vieningai stengiamės dėl geriausio rezultato. Norime būti kompanija, kuria pasitiki ir vertina.

Turi klausimų, patarimų ar nori pasidalinti laimikių nuotraukomis? Nelauk kol parašys kiti, parašyk mums pirmas!
Žinučių laukiame per Facebook: https://www.facebook.com/FishFood.lt?locale=lt_LT arba el. paštu: fishfood.lt@gmail.com

 

Meniu